środa, 6 maja 2015

Sprawozdawczość

Każda jednostka zatrudniająca pracowników każdego roku ma obowiązek składać do Głównego Urzędu Statystycznego przeróżne ankiety i sprawozdania. Na ogół mogą to być sprawozdania PL1, badanie o warunkach pracy Z 10, a także liczne inne, głównie powiązane z następującymi danymi:
  1. Warunkami zatrudnienia
  2. Tendencjami bieżącymi na rynku pracy
  3. Trendami gospodarczymi
  4. Tendencjami inwestycyjnymi
Urząd Statystyczny bada także kwestie powiązane z bezpieczeństwem pracy, kwestie łączące się z z wypłatami i ogólnie tym, co może mieć miejsce na linii pracodawca - pracownik.

Opole w czołówce

Ważną lokatę w sprawdzaniu trendów oraz przyczyn ich powstawania, ewentualnie określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole pod tym względem ma się czym pochwalić - statystyka pokazuje, że jest tutaj najmniej wypadków w zakładach pracy. Ktoś może powiedzieć, że to nic zaskakującego, albowiem Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, ponadto nie jest szczególnie mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. To prawda, ale nie w odniesieniu do danych GUS, dlatego, że te wyliczane są w przeliczeniu na 1000 pracujących.

Wypadkowość w województwie opolskim - za jaką przyczyną?

Na pierwszym miejscu na pewno są to widoczne działania Inspekcji Pracy Opole, a wśród nich:
Działania prewencyjne, Szkolenia dla pracodawców, Skuteczne kontrole zakończone wystąpieniami.
Ten ostatni podpunkt na powyższej liście to nic miłego, lecz jednocześnie można zauważyć, że każda jedna kontrola z OIP Opole przynosi w jakiś tam pośredni sposób pożądany skutek pod postacią bardziej bezpiecznej pracy.
Druga kwestia, to większa świadomość firm - za sprawą sieci dowiadują się, jakie ciążą na nich obowiązki w kwestii bezpiecznej pracy, dzięki zaawansowanym webowym aplikacjom mogą także sobie sami zdziałać z obszaru BHP i Prawa Pracy. Czyli - nie trzeba już tak wiele wysiłku, by zdobyć wiedzę o bezpiecznej pracy.
Wreszcie trzecia przyczyna niskiej wypadkowości, to pracownicy. W Opolu i rejonie całego województwa jest ogromna fala wyjazdów do innych krajów europejskich - za chlebem.Zarazem ludzie po powrocie do Polski sami nie godzą się na zarobkowanie w zakładach nie spełniających norm bezpieczeństwa i higieny pracy i niechętnie przystają na pracę w niekorzystnych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz